Kom ihåg mig?

Street View Static - Google

Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2021-07-27, 18:49 #1
niklas_SWEDs avatar
niklas_SWED niklas_SWED är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 380
niklas_SWED niklas_SWED är inte uppkopplad
Flitig postare
niklas_SWEDs avatar
 
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 380
Question Street View Static - Google

Någon som är insatt i detta API?

Jag skulle vilja åstadkomma följande i exempelvis PHP:

- Ett adressfält där man skriva exempelvis "Östra Torggatan, Karlstad"
- Bilden ska sedan sparas på min server samt lat/lng till databasen för att senare efter ca 30 dagar genom exempelvis ett cronjob hämta om bilden på nytt från Google.

Enligt Google kan man få lov att cacha om det har betydelse för upplevelsen på hemsidan... Dock förstår jag inte riktigt hur de menar.
niklas_SWED är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2021-08-05, 08:21 #2
Sven74 Sven74 är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2011
Inlägg: 344
Sven74 Sven74 är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2011
Inlägg: 344
Eftersom Google i praktiken tar betalt per visning/ förfrågan, så tror jag inte att man får cacha, men det finns kanske undantag.

Jag fann detta:
"Applications using the Street View Static API are bound by the Google Maps Platform Terms of Service. Section 3.2.3(a) and (b) of the terms states that you must not pre-fetch, index, store, or cache any Content except under the limited conditions stated in the terms."
Sven74 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2021-08-05, 09:40 #3
niklas_SWEDs avatar
niklas_SWED niklas_SWED är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 380
niklas_SWED niklas_SWED är inte uppkopplad
Flitig postare
niklas_SWEDs avatar
 
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 380
Citat:
Ursprungligen postat av Sven74 Visa inlägg
Eftersom Google i praktiken tar betalt per visning/ förfrågan, så tror jag inte att man får cacha, men det finns kanske undantag.

Jag fann detta:
"Applications using the Street View Static API are bound by the Google Maps Platform Terms of Service. Section 3.2.3(a) and (b) of the terms states that you must not pre-fetch, index, store, or cache any Content except under the limited conditions stated in the terms."
Jag läste även någonstans på Google att man kunde använda cache i 30 dagar max om det skulle förbättra prestandan eller dylikt tyckte jag det stod. Hittar det inte just nu vart jag läste.

Det jag finner dock märkligt är att flertalet större svenska sidor cachar eller rentav sparar google bilder direkt på sin host vilket bryter mot reglerna... Gör Google inget åt det idag... dvs. rentav skiter i det?
niklas_SWED är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2021-08-05, 10:56 #4
Sven74 Sven74 är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2011
Inlägg: 344
Sven74 Sven74 är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2011
Inlägg: 344
Ja, du verkar ha rätt.
Google Maps Platform verkar man kunna cacha 30 dagar.
Jag tolkar det som att Street View Static API ingår i Google Maps Platform.

https://developers.google.com/maps/o...e-web-services
Sven74 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2021-08-05, 10:57 #5
Sven74 Sven74 är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2011
Inlägg: 344
Sven74 Sven74 är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2011
Inlägg: 344
Cache results
Section 3.2.4.b of the Google Maps Platform Terms of Service specifies that you can temporarily cache Google Maps data for a period of up to 30 days to improve performance of your application. By caching web service responses, your application can avoid sending duplicate requests over short periods of time.
Sven74 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2021-08-05, 11:22 #6
niklas_SWEDs avatar
niklas_SWED niklas_SWED är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 380
niklas_SWED niklas_SWED är inte uppkopplad
Flitig postare
niklas_SWEDs avatar
 
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 380
Citat:
Ursprungligen postat av Sven74 Visa inlägg
Cache results
Section 3.2.4.b of the Google Maps Platform Terms of Service specifies that you can temporarily cache Google Maps data for a period of up to 30 days to improve performance of your application. By caching web service responses, your application can avoid sending duplicate requests over short periods of time.
Det är lite här jag hänger upp mig... Som jag förstår på texten ovan så är det bara "responses/requests" som kan cachas... Vad menas med detta exakt? Får man lov att spara bilden på sin server eller ska det cachas i besökare webbläsare enbart?
niklas_SWED är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2021-08-05, 17:36 #7
Sven74 Sven74 är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2011
Inlägg: 344
Sven74 Sven74 är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2011
Inlägg: 344
Som jag tolkar det så får servern "cacha" svaret från API-anropet, så att man inte ska behöva ställa om samma fråga till Google-servern. Cachad data får lagras max 30 dagar, sen måste servern göra ett nytt anrop. Brasklapp: Men jag har inte läst det finstilta.....

Jag skulle gissa att funktionen är främst för mobil-appar, då man vill undvika onödig trafik av flera olika anledningar. Om du har en website, så kanske du kan skippa att cacha, så att du inte retar upp Google.
Sven74 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:39.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017