| FAQ |
| Kalender |
|
|
#1 | ||
|
|||
|
Nykomling
|
Vet någon här hur man bäst löser en streaming av radio på nätet?
Handlar om vanlig nätradio, har kollat lite på bl.a Aftonbladet, SprayDio o.s.v men tyvärr inte fått ut så mkt av det. Så om någon här sitter inne med erfarenhet vore jag himla tacksam för svar! Antalet lyssnare bör kunna uppgå till iaf 500-1000 samtidiga. Tack på förhand! FetRock |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#2 | |||
|
||||
|
Klarade millennium-buggen
|
www.anstalten.nu/radiopopup.asp
Smidig lösning med flera olika alternativ för att lyssna. Dom flesta har ju winamp, och shoutcast-servern är inte så krånglig.. shoutcast.com |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#3 | |||
|
||||
|
Medlem
|
Det största problemet är väl hastigheten utåt sett. 500-1000 lyssnare med en radio som spottar ut "normalkomprimerad" musik är ingenting man kör hemma på sitt Telia-ADSL direkt.
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#4 | ||
|
|||
|
Nykomling
|
*skrattar* nä....adsl är kanske ingen bra idé alls i detta fall!
Kör idag över en amerikansk server men dels är det segt, ej kostnadseffektivt, krångligt för besökaren/lyssnaren... Det vi använder oss idag av för att streama ljudet (oljudet?) till andra sidan atlanten är en 25Mb lina och vi kör just nu i 64kb uppspelning, funkar fast visst skulle man vilja fläska på detta lite. Men som alltid handlar det om cash, då stim & utrustning kostar har vi idag inte så mkt cash över eftersom vi självklart tillhandahåller radion gratis. Är tacksam för allehanda svar & ideér! FetRock |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#5 | ||
|
|||
|
Supermoderator
|
Var finns lyssnarna? Finns lyssnarna i Sverige är det förmodligen bäst och billigast med en server i Sverige också.
Svensk transfer är billigare än utländsk transfer dessutom. |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#6 | ||
|
|||
|
Nykomling
|
Lyssnarna finns 45% i Sverige, resten i bl.a USA, Asien, Tyskland, England, Polen...lite varstans med andra ord....
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#7 | ||
|
|||
|
Supermoderator
|
Vilket bandbreddsbehov har ni då?
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#8 | ||
|
|||
|
Klarade millennium-buggen
|
Är nog där priserna kan stiga rätt mycket.
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#9 | ||
|
|||
|
Nykomling
|
Idag kör vi ut 64k stereo vilket kanske inte är det bästa men som sagt det hela är en avvägning mellan bandbredd/antalet lyssnare/kostnad per lyssnare.
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#10 | ||
|
|||
|
Klarade millennium-buggen
|
Men som sagt en tråkig kvailte. Brukar inte klicka på radio länkar om de inte erbjuder minst 96k då di.fm har det och fungerar helt okey.
|
||
|
|
Svara med citat
|
| Svara |
|
|