FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Hej, jag är ny här.
|
Hejsan gott folk!
Nu är det så att jag håller på och snickrar ihop en liten sida åt några kompisar som vill ha ett ställe att blogga på. Jag är relativt novis i området och har stött på ett ganska "stort" problem, alla någon gång gör ![]() Loggon till hemsidan går just nu i samma färg som hemsidan, och den ser väldigt mörk och dyster ut det är nästan så man blir nedstämd av att titta på den hehe. Här är 2 länkar så ni ser hur den ser ut http://img515.imageshack.us/img515/3873/quadrum.jpg http://img145.imageshack.us/img145/411/quadrum1.jpg -Loggon är 870x206 pixlar -Vilka färger tycker ni är ok att mixa med svart/grått ?, tanken är ju att jag ska ta fram en helt ny logga men jag har testat dom flesta färger men jag får aldrig till det :/ -är det viktigt att det svarta/gråa är återkommande i loggan fast med en annan "mainfärg" Hoppas jag inte uttryckte mig för flummig ![]() Mvh Fokusera |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Flitig postare
|
Det skulle nog bli mycket mindre dystert om du hade en rubrikfärg som stack ut lite lagom. Pröva att skicka in orangea rubriker så ser du vad jag menar.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Flitig postare
|
Sen räknas inte svart riktigt som en färg. Svart passar till ALLT. Besök ColourLovers för inspiration och hjälp av färger och paletter.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Flitig postare
|
No problemo. Glad att jag kunde hjälpa till.
|
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|