FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Medlem
|
Har kört igång en webshop för att få lite kunskap om webhandel (tycker man lär sig mer av praktiskt arbete än av teoretiskt...) och har även kört igång en liten Adwords-kampanj (vilket jag dock tyckte var rätt dyrt, ca 5 kr per klick).
Vad jag funderar på är hur man sedan kan gå vidare för att få upp sidan bättre i Google, eller på annat sätt? Vilka är era huvudsakliga källor till besök? Google? Min egen butik tror jag inte kommer omsätta särdeles mycket, och därför är man lite bakbunden av kostnader. Kör ni banners? Är det kostnadseffektivt? En tanke jag själv har är att lägga ut lite på Tradera med hänvisning till hemsidan. Det borde vara rätt bra "gratis" reklam..... |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Ang gratis reklam via tradera så känns de som att de inte ger mycket, fast de beror självklart vilken produkt du säljer.
Blocket kan du köra liknande sak på. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Flitig postare
|
blocket brukar ge ganska bra effekt om du har ett bra pris och en eftertraktad produkt.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Citat:
Nackdelen med blocket är att man inte kan ha klickbara länkar om man inte har en "butik" hos dom. Däremot har jag fått ganska många typeins i samband med annonser på blocket (betydligt fler än via tradera). |
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|