| FAQ | 
| Kalender | 
|  2008-12-01, 17:29 | #1 | ||
| 
 | |||
| Mycket flitig postare | 
			
			Någon som känner till en bra sätt att publicera kartor och väder på sajter för specifika orter?
		 | ||
|   |  Svara med citat | 
|  2008-12-01, 20:23 | #2 | |||
| 
 | ||||
| Supermoderator | 
			
			Detta har diskuterats tidigare i ett antal trådar om du söker här på WN. Bl.a. så erbjuder Vader.se någon form av lösning. Har dock ej testat detta själv. Det vanligaste är annars som vi gör, att använda Weather.com. Även SMHI erbjuder färdiga lösningar för detta, där du kan köpa väderinformation baserat på ort eller område och dyligt. Har för mig att det handlade om en storleksordning på några tusen SEK per månad. 
				__________________ [ Finanstips.se | Riktnummer.se | Väderlek.se | 3W.se | WWWW.se ] . [ Marbella.se | ValutaGraf.se | Virusprogram.se | Malta Bolag.se | Växlingskontor.se ] . | |||
|   |  Svara med citat | 
|  2008-12-01, 20:34 | #3 | |||
| 
 | ||||
| Klarade millennium-buggen | 
			
			Kolla på danska motsvarigheten till SMHI, de erbjuder vad jag förstått även vädertjänster över Sverige. På mindpark.se kan du läsa en del om deras missnöje med SMHI och hur de funderar kring just väder.
		 | |||
|   |  Svara med citat | 
|  2008-12-01, 22:42 | #4 | ||
| 
 | |||
| Nykomling | 
			
			Kolla www.yr.no
		 | ||
|   |  Svara med citat | 
|  2008-12-01, 22:48 | #5 | |||
| 
 | ||||
| Bara ett inlägg till! | 
			
			kolla weather.com, de har xml för utvecklare. Det kan du sedan kombinera med gmaps eller yahoo maps och sätta ut temperaturer för olika städer osv. enda nackdelen är att du måste visa 3 (?) länkar till weather.com
		 | |||
|   |  Svara med citat | 
|  2008-12-02, 01:09 | #6 | |||
| 
 | ||||
| Flitig postare | Citat: 
 | |||
|   |  Svara med citat | 
|  2008-12-02, 01:12 | #7 | |||
| 
 | ||||
| Bara ett inlägg till! | Citat: 
  Man slipper ju dock väderlek.se länken och kan anpassa bättre själv. | |||
|   |  Svara med citat | 
|  2008-12-02, 12:14 | #8 | |||
| 
 | ||||
| Mycket flitig postare | 
			
			Det är ju också skillnad på om man vill visa väderläget just nu och om man vill visa prognoser för framtiden. Gäller det väder läget just nu sök på Google på "METAR" (står för METeorological Aerodrome Report).
		 | |||
|   |  Svara med citat | 
| Svara | 
| 
 | 
 |