FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Medlem
|
Hej!
Jag använder min privata mobilen för alla jobbsamtal, jag vill dock börja se lite mer proffisonell ut och använda mig utav ett 026 nummer som kopplas till min mobiltelefon? Någon som har något liknande, någon Bra operatör som erbjuder det här? Vad kostar det? Kan telefoner stödja så man ser skillnaden på vilket nummer som blivit uppringt, eller kommer man se en växel på det inkommande samtalet? Mvh Simon Edström |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |||
|
||||
Bara ett inlägg till!
|
Min mamma har en sån lösning. Fast det står ett mobilnummer i displayen när hon ringer mig. Jag kan ringa henne på ett 0926-nummer.
Telia Fast Mobil heter det http://www.telia.se/privat/katalog/VisaPro...23&type=PRODUCT |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Nykomling
|
Tele2 har "Mobila växeln" som ger denna funktionalitet. Man får ett växelnummer och ett direktnummer per ansluten mobil. Det nr som syns utåt när jag ringer upp är direktnumret. Man kan se om växelnumret blivit uppringt (#nnnn hakas på uppringande nr i nummerpresentationen). En liten nackdel är att 035-nummret (i mitt fall) har sju siffror då vanliga/fasta 035-nummer har fem eller sex siffror.
http://www.tele2.se/foretag/mobila-t...la-vaxeln.html |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Telenor har One, deras mobila växellösning. Man kan byta vilket nummer som syns när du ringer upp och också låta samtal till fastnätsnumret gå till röstbrevlådan utanför kontorstid, men fortfarande släppa igenom samtal till det mobila numret. Ingår i "Småföretagarpaketet" eller vad de nu kallar det, kostar typ en hundring i månaden med lite andra saker.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Medlem
|
Använder OnePhone på jobbet, men det kanske inte är ngt för fåmansföretag.
http://www.google.se/search?hl=sv&q=onephone&meta= |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Guest
|
Telia Centrex borde klara av det.
|
||
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Medlem
|
Telenor har en tjänst att koppla ett fastnäts nummer till mobilen, kostar 99 i månaden.
Hos telia kan man skaffa ett "nummer abonemang" som vidarekopplar allt till mobilen (om den är på telia) kostar mycket mindre (35 eller 45:-/månad, men du betalar för all trafik. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Har man ComHem är det jättelätt att aktivera vidarekoppling. Jag använder det - folk ringer min hemtele med 021-nummer och samtalen kopplas till mobilen.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Medlem
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|