FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Medlem
|
Jag har två bilder som jag har precis vart jag vill ha dem. Bild 1 ligger över Bild 2 vertikalt, men enda felet är att det blir ett litet hopp i mellan dem i IE.
Hur tar jag bort det där hoppet? helst utan att använda css, divar och sånt. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Flitig postare
|
jag har själv märkt att framför allt IE har en "ful ovana" att lägga på extra marginaler på bla bilder, dessutom så drabbades jag av att den ogillade "whitespace" i koden precis efter en bild (troligen fanns det väl ett mellanslag nånstans som är svårt att se )
tipset är att sätta padding och margin till 0 m.h.a CSS för bilderna oftast så sätter man detta på alla element i sin css så slipper man mycket strul med att IE FF mfl har olika uppfattningar om hur mycket padding och margin skall ha |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Medlem
|
Nu har det löst sig. det var bara en dumt mellanslag..! tack för hjälpen =)
EDIT: Nu har jag ett nytt problem!!! När jag lägger upp min flashmeny på sidan så måste man trycka på den en gång innan länkarna funkar att klicka och hover-effekten funkar. (i internet explorer) Kod:
<object width="200" height="500"> <param name="movie" value="somefilename.swf"> <embed src="somefilename.swf" width="200" height="500"> </embed> </object> |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Nykomling
|
Citat:
Kanske går att fixa, nån som vet? ![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
fixas om du embedar swf med swfobject.js
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Medlem
|
Citat:
skulle uppskattas ![]() |
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|