Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Fråga om tvistlösning .se

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2018-05-15, 13:59 #1
MikaelBs avatar
MikaelB MikaelB är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 280
MikaelB MikaelB är inte uppkopplad
Medlem
MikaelBs avatar
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 280
Citat:
Ursprungligen postat av Conny Westh Visa inlägg
Om du vill kan du lämna in stämningsansökan till tingsrätten och begära skadestånd på 100 000 000 (100 Miljoner) för varumärkes-/firmanamnsintrång.

Det är en styggelse att domäntrollen får härja ganska fritt och "kidnappa" firmanamn och varumärken på det sätt som din förening nu drabbats av.

Eftersom du inte har avtal med NICSE om domännamnet så är du inte bunden av tvistlösningsförfarandet som NICSE tillämpar för de som har en registrerad domän. Eftersom din förening inte har avtal med NICSE om just denna domän så är ni inte bundna av avtalet om tvistelösning.

Det borde rimligen skrämma skiten ur domäntrollet, i synnerhet om ni är beredda att fullfölja stämningsansökan fullt ut.

Jag tycker det är bra om de som drabbas av dessa domäntroll sätter ner foten någon gång och visar på att det domäntrollen gör inte är accepterat beteende.

Tyvärr kostar en stämningsansökan till till tingsrätten pengar det också, men någon måste säga STOPP någon gång....
Visst vore det "kul" att försöka driva det på den nivån, tyvärr tror jag ej denna idrottsförening har resurser till det och mitt företag har tyvärr inte heller resurser att göra sådant, särskilt inte ideélt.

Troligen kommer lösningen bli att registrera ett annat domännamn vilket är oerhört tråkigt och såklart ett nederlag, men tyvärr är varken vi eller dem rätt person att ta upp en sådan strid som knappast i långa loppet ens kommer göra någon skillnad.

Tack för all input!
MikaelB är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:30.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017