FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Jake... Varför skulle Google främja dina sidor för att dom ligger på olika IP-adresser istället för att dom ligger på samma?
Alla världens sidor som ligger på delade webbhotell borde i så fall vara dödsdömda... |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Men om man vill länka mellan sina egna sidor, eller länka till en extern sida från flera olika sidor så borde det vara en fördel om sökmotorerna inte bedömer dessa sidor som relaterade (sidor på delade webbhotell har ju normalt inget mer gemensamt än just att de ligger på samma webbhotell, har ingen liknande länkstruktrur eller liknande)
men det som är frågan är väl om sökmotorerna inte borde kunna genomskåda en seo-hosting lösning och ändå identifiera sidorna som relaterade. Och om de inte kan göra det borde de inte lägga så stor vikt vid om länkarna kommer från olika ip eftersom det annars skulle vara lätt att dölja att sidorna är relaterade. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Så om du har en webbsida på ett webbhotell och andra personer på samma webbhotell länkar till dig så kommer Google att inte räkna dessa länkar? Känns långsökt och sådan strategi lär inte hålla i längden och ge ett vettigt sökresultat. Jag tror heller inte på SEO hosting och ser inga tendenser att det skulle vara något som fungerar. Fast å andra sidan så lyckas ju inte Google ens att genomskåda fulsidor, dvs en sida uppsatt enbart för att premiera egen produkt eller webbsida, vilket har blivit allt vanligare och accepterat.
Senast redigerad av Danielos den 2016-08-01 klockan 12:48 |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |||
|
||||
Medlem
|
Citat:
![]() |
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|