Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


svenskt bankkort för företag utan uttagsavgifter?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2015-08-27, 13:32 #3
Lalamums Lalamums är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2012
Inlägg: 151
Lalamums Lalamums är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2012
Inlägg: 151
Hade jag gjort detta som privatperson hade uttagen kostat mig 0 kronor + växlingsavgiften. Som företagare kostar det mig flera tusen kronor + växlingsavgiften.

Kan inte ta ut en stor summa eftersom det inte bara är en valuta jag behöver och ska jag växla på plats förlorar man mer pengar. Varje land har ju sin egen valuta och det är inte säkert att resa runt med stora belopp och jag åker sällan hem mellan resorna.


Då kanske det är bättre att köra större belopp via företagskortet och betala små utgifter med privata pengar. Kommer detta att bli krångligt med bokföringen eller blir det ingen större skillnad så länge man skriver upp allt?


Kan man på något sätt lägga ihop alla privata utgifter som en bokföringsnotering och ifall någon undrar så har man underlag för varje enskild betalning?

Eller måste man sätta upp varje enskild betalning i bokföringen om man betalar privat?

T.ex en dag betalar jag 10 saker med mitt privata kort för företaget, måste jag då skriva upp dessa 10 saker var för sig eller går det att klumpa ihop dem till en summa?
Lalamums är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:59.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017