Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Hur skapas MÅNGA backlinks?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2014-10-06, 06:40 #1
Webbskribent Webbskribent är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2014
Inlägg: 41
Webbskribent Webbskribent är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2014
Inlägg: 41
Hej PapaSmurf,
Det finns i grund och botten tre sätt att skapa en massa backlinks på för att attackera en nisch:
1. Använd verktyg för att skapa backlinks som xRumer, Search Engine Ranker och liknande
2. Köp backlinks från en tjänst så som du beskrev och var nöjd med
3. Skapa länkarna manuellt

Det första alternativet gör det möjligt att skapa en massa backlinks på kort tid men kvaliteten är för det mesta låg, och för det mesta så kommer det här att ses som spam av Google och därför så är det rekommenderat att undvika den här typen av backlinks. Metoden fungerade förr men idag så är den inte särskilt effektiv.
Om du ändå vill använda dessa verktyg så bör du aldrig någonsin skapa länkar direkt till din huvudsajt, bara som ett andra eller tredje tier lager, det här betyder att du använder verktygen för att stärka backlinks som du redan har.

Då du köper en tjänst så gäller det att ha tur för många av dessa är av låg kvalitet då den som ger servicen ofta själv använder verktygen som skapar spammiga backlinks.

Men om du hittar en service som skapar länkarna manuellt så är det värt det, men det här är inte så lätt att hitta...

Då du skapar backlinks manuellt så har du bättre kontroll över dessa. Först så måste du hitta bra källor för länkarna och sen är det bara att publicera länkarna.
På detta vis så har du full koll på PR för varje sida som du publicerar länk på, du vet precis hur relevant sidan är för sidan som du promotar, och du har även full kontroll över kvaliteten på texten som omger länken.
Generellt sett så är det så att manuella länkar tar mer tid men varje länk ger bra mycket mer "SEO juice".
Min specialitet är att skriva kvalitetstexter som är särskilt till för backlinks, jag skriver texterna och lägger in länkarna och sedan hittar jag även bra källa för publicering, det är därför som jag vet hur det här fungerar och hur starka länkarna blir ;-)

Lycka till med länkarbetet!

Rebecca
Webbskribent är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2014-10-06, 11:00 #2
marcuslind marcuslind är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2009
Inlägg: 188
marcuslind marcuslind är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2009
Inlägg: 188
Någonting som fungerar väldigt bra för vår del är att kontakta bloggare som är relevanta(!) för våra produkter och sedan be om ärlig feedback på våran tjänst och då poängtera att vi gärna lyssnar på både negativ och positiv feedback och att vi tar till oss av bloggarens åsikter för att förbättra tjänsten.

Vi samband med det så generar vi en unik rabattkod till bloggaren som exempelvis är "ANNA-4778" och säger "Som tack så får du gärna erbjuda dina bloggare en rabatt på 20% på våra produkter".

I mailet försöker vi vara personliga och påpeka att vi är intresserade av genuin feedback. Rabattkoden är bara någonting som svar på frågan "Vad får jag för det?".

Notera att vi inte köper länkarna, betalar för dom eller sponsrar bloggaren med produkter. Detta är white-hat länkbyggande.

Vi började med att maila ca ~70st bloggar om dagen. Har växlat ner till ca 5st om dagen för att responsen varit för hög (~20%) och vi vill inte bygga för många "låg kvalité länkar". Blogginlägg är såklart en stor del av länkar på internet, men de är givetvis inte alltid högsta kvalité.
marcuslind är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:07.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017