FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Köpte flytande avkalkningsmedel: http://www.melitta.se/sv/ANTI-CALC-k...crolltoindex=0 hällde i bryggaren men ingen förändring.
Det står på produktens sida: "avkalka din fkaffebryggare en gång i månaden eller senast efter 40 bryggningar." Brukar ni använda avkalkningsmedel regelbundet, jag har aldrig avkalkat bryggaren. Jag misstänker att bryggaren har kalkats igen totalt efter 150+ bryggningar, då den suger inte alls just nu ![]() Senast redigerad av Lindalicious den 2013-11-29 klockan 14:05 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Chattade med netonnet och frågade om jag skulle få kaffebryggaren imorgon om jag beställde nu och fick svaret att posten inte skickar paket på helger.
Eftersom jag är kaffeberoende, så provade jag att koka vatten i vattenkokaren och hälla i kaffe kannan precis som en bryggare gör, med filter och kaffe och allt. Funkade utmärkt, konstigt nog smakar kaffet bättre nu med mer arom. ![]() Får köpa en i butiken imorgon. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|