Jag jobbade tidigare med just adserving och de mättekniska bitarna på Tradedoubler, så visst är det frustrerande om man inte vet exakt var annonserna ligger.
Men ändå tänker jag att man borde göra något så att det inte tar så lång tid innan affiliates får sin första utbetalning. Inte undra på att AdSense får så många anhängare när de betalar en stabil ström av småslantar varje dag känner jag.
Kanske är lösningen att man får CPM tills man fått in sitt första "riktiga" avslut och max så många annonsvisningar som borde behövas för att generera detta avslut. Hur man nu håller koll på det
Kanske vore det enklare om alla affiliates ville skaffa ett kostnadsfritt medlemskap 3 månader för att faktiskt prova på tjänsten man annonserar för. Då får de ju direkt 1000 kr och kan visa annonsen 100 000 gånger -right!?