Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Vad krävs för att du ska våga prova? Tidigare provision?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-06-13, 10:34 #1
jensplan jensplan är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2010
Inlägg: 153
jensplan jensplan är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2010
Inlägg: 153
Jag jobbade tidigare med just adserving och de mättekniska bitarna på Tradedoubler, så visst är det frustrerande om man inte vet exakt var annonserna ligger.

Men ändå tänker jag att man borde göra något så att det inte tar så lång tid innan affiliates får sin första utbetalning. Inte undra på att AdSense får så många anhängare när de betalar en stabil ström av småslantar varje dag känner jag.

Kanske är lösningen att man får CPM tills man fått in sitt första "riktiga" avslut och max så många annonsvisningar som borde behövas för att generera detta avslut. Hur man nu håller koll på det

Kanske vore det enklare om alla affiliates ville skaffa ett kostnadsfritt medlemskap 3 månader för att faktiskt prova på tjänsten man annonserar för. Då får de ju direkt 1000 kr och kan visa annonsen 100 000 gånger -right!?
jensplan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:01.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017