Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Minecraft

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-11-20, 22:13 #3
Dakotas avatar
Dakota Dakota är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 1 298
Dakota Dakota är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
Dakotas avatar
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 1 298
Hej! Använder du dig av den server-programvara som Minecraft.net tillhandahåller officiellt (Vanilla) eller använder du dig av "Craftbukkit"? (www.bukkit.org).

Vanilla rekommenderas om servern är tänkt att vara endast för din son och hans kompisar. Då är det viktigt att ni aktiverar whitelist så endast personer som ni skrivit in kan ansluta till servern, annars dröjer det inte länge innan ni återigen är griefade.

Om servern är tänkt att vara publik och öppen för alla, så skaffa bukkit och börja använd det istället. Då finns tusentals med plugins som du enkelt installerar på servern för utökade funktioner av alla de slag.

Som ovanstående skriver så har din son och hans vänner blivit utsatta för det vanligt förekommande fenomenet griefing. Det är oerhört vanligt på minecraft att folk förstör allt som går att förstöra.
Dakota är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:45.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017