Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Söker kunskap om MQ, Message Queue

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-09-14, 07:10 #1
FredrikGust FredrikGust är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2012
Inlägg: 19
FredrikGust FredrikGust är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2012
Inlägg: 19
Citat:
Ursprungligen postat av pontusappel Visa inlägg
Jag undrar nu, till att börja med, om det finns någon som har erfarenhet av MQ, dvs om denne satt upp en sådan tjänst som kan kommunicera mellan separata servrar, end to end och har kod-exempel på detta.
Lite beroende på budget och teknik finns det ett antal stora inom området. Det finns även en del liknande funktionalitet i molnet hos amazon (simle queue service), azure och google beroende på vilken funktionalitet du behöver utöver själva köerna.

Förutom föregående tips att titta på JBoss tycker jag även du kan titta på Apache ActiveMQ och Microsoft MSMQ.

Har själv mest jobbat med WebSphere MQ, men har de senare åren börjat använda Active MQ och JBoss MQ i större installationer.
FredrikGust är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2012-09-14, 10:46 #2
pontusappel pontusappel är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 13
pontusappel pontusappel är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 13
Hej,

tack så mycket för era svar. De har hjälpt mig på traven och pushat mig i rätt riktning för att hitta mer information.
Jag trodde tidigare att man kunde kommunicera mellan olika plattformar, men så verkar inte vara fallet (rätta mig gärna om jag har fel).

Jag kan därför nu specificera min fråga lite bättre.
Jag kommer behöva ta emot meddelanden som skickas av en IBM-lösning, alltså Websphere MQ. Det innebär väl att de lösningar (som verkade trevliga) ni föreslog tyvärr faller bort. Jag måste alltså ha en egen Webshpere klient (eller server, lite osäker där) för att kunna ta emot meddelanden.

För att kunna behandla dom sedan (tex mata en databas) har jag hittat följande, ett Pythonpaket som kommunicerar med just MQI (IBMs version):
http://packages.python.org/pymqi/
Även beskrivet här:
http://www.ibm.com/developerworks/we..._salkosuo.html

Jag kommer behöva göra två saker, dels i ett teststadie läsa in MQ-meddelanden som jag fått på fil (genererade av IBMs RFHutil) och lägga dom i en queue för att sedan läsa ut dom med exempelvis pyMQI.
För det andra behöver jag sedan sätta upp en MQ-server (eller klient) på min debian (eller Ubuntu)-maskin för att ta emot meddelanden direkt från sändaren.

Är det någon av er, eller andra, som har erfarenhet av dessa två utmaningar och som kan komma med lite tips och tricks om hur man enklast går vidare?
Jag har inte fått det första att fungera ännu, och har inte gett mig på det andra. Kanske finns det extra bra angreppspunkter?

Hälsningar,
Pontus.
pontusappel är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:53.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017