Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Aktuell Lönestatistik 2011

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-05-29, 11:10 #8
Dimme Dimme är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 397
Dimme Dimme är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 397
Citat:
Ursprungligen postat av jonssondesign Visa inlägg
Sen tycker jag inte man ska stirra sig blint på ålder, erfarenhet och utbildning.. Visst det kan vara bra i många av fallen, men om vi tar mig som ett exempel..

Jag är en relativt oerfaren (lekt på fritiden i drygt 7-8 år), ung kille på 22 år, och som inte har gått någon utbildning alls (utbildade mig till att bli serviceelektriker). Min position i företaget är ansvarig applikationsdesigner, och vi är belagda i Stockholm.

Jag får över 300kr/timmen (~50 000kr/månad brutto).

Så vad säger det? Jo, att man kan få nästan vilken lön man vill, så länge du är duktig inom det du gör, och kan visa att du hela tiden utvecklas. Man behöver alltså inte alltid ha hög erfarenhet, ha rätt ålder och ha den bästa utbildningen för att få den lön man vill ha.

Detta gäller ju självklart inte alla arbetsyrken, men det är kanske något att tänka på. Vill man så kan man!
Håller med dig, är nästan klar civilingenjör med "lekerfarenhet" och fick 130 kr i timmen som IT-Konsult hos min förra arbetsgivare.

Det spelar ingen roll vad man är. Man ska respektera sig själv helt enkelt och inte sälja sig för billigt.
Dimme är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:55.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017