Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


GleSYS nere?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-10-27, 11:42 #17
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Citat:
Ursprungligen postat av Wackerberg Visa inlägg
Hur stor tillgänglighet har ni i er telefoni och vad accepterar ni där? Inte direkt under 99,99 %. Vad kostar det? 220 kr / månad?

Min server har gått ner (minst) fyra gånger under den senaste månaden. Några gånger längre pga inkompabiltiet mellan XEN och Ubuntu 10.04. Google hinner upptäcka detta, och det är ingen sökmotor som vill skicka besökare till en sida som eventuellt ligger nere. Just där och då förlorar jag alltså kunder - men även i förlängningen på grund av sämre placeringar i SERPEN.

När det gäller min VPS så skulle jag gärna betala 50% mer för att ha högre tillgänglighet (förutsatt att jag inte råkat ut för något extraordinärt ovanligt).
Det är ju inte riktigt sant, varit en hel del stora avbrott i telenätet. Du kan få vänta några veckor ibland. Även flera städer/områden legat nere länge då det har varit 1 single fiber utan redundans som grävts av.

Tre hade stora störningar inte så länge sedan med.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:48.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017