FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Medlem
|
Tjena,
Ska köra igång en webbutik och tanken var att köra med prestashop men såg här om dagen att jetshop lanserat en mini variant som endast kostar 49kr/mån under 24 månader, men min tanke är varför man ska låsa upp sig till en hostad lösning som denna? För och nackdelar? MVH |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Banned
|
Supporten om något slutar fungera. Då slipper du bry dig om vad som är fel och bara ringa supporten
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Medlem
|
Men hur ofta slutar något att fungera? Har kört oscommerce nu i 6 år utav något strul. Är det endast supporten som är fördelen med jetshop?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Banned
|
Du lägger över ansvaret på någon annan än dig själv.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Kör du dock din prestashop hos prestaworks.se så har du supporten också, jag använder prestashop genom prestaworks och supporten är en av dom bästa jag fått.
Har haft både låst och olåsta lösningar och den olåsta är mycket bättre enligt mig... |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Medlem
|
Jag funderar på bla prestaworks men hur ser ni på att dessa lösningar är hostade och dvs de bakom företag kan se hur din ehandel går, dvs försäljning/kunder etc... känns lite läskigt när jag tänker efter. Hur ser ni på det?
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Banned
|
Varför skulle dom kolla på hur just din ehandel går? Dom har förmodligen bättre saker för sig.
Skulle det sen komma ut att dom gör det, så går förmodligen deras rykte ner och dom får väldigt svårt att få nya kunder. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | ||
|
|||
Medlem
|
Nu tog jag det som en princip sak, behöver inte gälla mig, men tanken finns att de kollar vilka butiker har en bra omsättning och därefter kanske startar någon en liknande pågrund av tipsen... varför skulle de inte kunna göra det e min fråga? Det går inte heller bevisa ifall det gått till så ifall något läcker ut.
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|