Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Avtal, rättigheter?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-09-11, 08:15 #1
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
Jag skulle rekommendera att du tänker på följande saker, och i huvudsak omformulerar dina termer ("kunden" t.ex.) till köpare och säljare, och därtill specificerar vem som är köpare och säljare.

- Tydlighet! I en ev. tvist är det viktigt att avtalet inte är diffust eller kan tolkas på flera olika sätt, därav bör man t.ex. definiera oklara ord och undvika "svävande" formuleringar.

- Transaktionen! Som du gjort ovan, ta med det viktigaste först och gör klart vem som köper, vem som säljer, hur, var, när och till vilket pris och vilka rättigheter du erhåller. Tänk på att formulera rättigheterna så att det är fullständigt klart vad som gäller.

- Om säljaren finns i annat land eller ens i ett annat län, ta med ett stycke om att den ev. tvisten ska lösas i den tingsrätt som ligger närmast Dig (och om det är en utländsk säljare, i Sverige och enligt svensk lag)

Bevittnade dokument i avtalsförhållande äger ingen större vikt än icke bevittnade om det inte rör sig om s.k. formalavtal, och det är inte detta. Däremot skadar det förstås aldrig heller.
teddyjohan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:30.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017