Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Ogiltigförklara konkurrensklausul

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-07-07, 08:37 #1
Sundream Sundream är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 161
Sundream Sundream är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 161
Citat:
Ursprungligen postat av lesoft02 Visa inlägg
Skriv ett överlåtelse/köpe avtal gällande aktierna i detta avtal kan ni komma överens om vad som gäller för försäljning/överlåtelse av aktierna. I detta avtal kan du även skriva in t ex undantag från tidigare avtal mellan er.

Svårt att ge en riktigt bra formulering utan att veta hur aktieägraavtalet är formulerat men något i stil med.

"Med undertecknande av detta köpeavtal och överlåtande av aktier upphör tidigare konkurrensklausul §X i aktieägaravtalet XXXXXX att gälla."

Du har naturligvis möjlighet att lägga till mer i detta köpeavtal som ger undantag från tidigare avtal, se bara till att i köpeavtalet även ange något i stil med:

"Om det i detta avtal förekommer motstridiga uppgifter i förhållande till avtal XXX och avtal YYY skall detta avtal villkor gälla i första hand"

Om ni är överens kan det även vara bra att i köpeavtal även skriva in något som reglerar nya krav som kan uppstå.

"I och med undertecknande avtal och då båda parter fullgjort sina, enligt detta avtal, förpliktigelser skall samtliga förehavande mellan partera anses som avslutade och reglerade. Endera part kan inte rikta nya krav till motpart efter detta."

Sedan är det alltid frågan om hur mycket pengar och risk för framtida diskussion som kan uppstå, då kan det vara läge att blanda in en jurist som granskar avtalen. Om det är av ringa betydelse för er så skriv själva det, behöver inte vara högtravande juridiksvenska :-)


Dessa klausuler räcker långt. Men om ni har jobbat på något computer program, uppfinning, utveckling, patent, m.m. som INTE är färdigt bör ni nog vända er till en jurist för att inte en framtida tvist skall uppstå om rättigheten och ursprungsägare.
Sundream är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:28.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017