Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Vad är lättast/bäst? Fakturametoden eller Kontantmetoden?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2010-03-09, 20:11 #1
rhuse rhuse är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2006
Inlägg: 655
rhuse rhuse är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2006
Inlägg: 655
När man bokför via fakturametoden finns det tre händelser. De behöver inte alltid komma i den här ordningen men det är enklast att förstå om man ställer upp det så här:

1. Inkomster/utgifter uppkommer t.ex. när du skickar en faktura.
2. Inbetalningar/utbetalningar uppkommer när kunden faktiskt betalar din faktura och ditt saldo på bankkontot ökar.
3. Intäkter/kostnader är den klurigaste delen med fakturametoden för här ska alla inkomster/utgifter periodiseras (slå gärna upp det för att lära dig mer) så att kostnaden t.ex. hamnar på rätt år. Om vi fortsätter på exemplet ovan och antar att fakturan avser hyra för ett år framåt med start i juli så ska halva den summan du faktureras periodiseras som en inkomst för 2011 eftersom halva 2011 års hyra betalas av fakturan.

I kontantmetoden finns det bara ett steg:
1. Du bokför dina inbetalningar/utbetalningar när de sker. (jmf. steg 2 ovan)

Kontantmetoden är i allmänhet enklare men fakturametoden ses som lite seriösare och det är som sagt lite enklare att få en korrekt överblick av ekonomin. Det blir inte heller så mycket krångligare när man väl satt sig in i det och t.ex. lärt sig skillnaden mellan de tre begreppsparen ovan.

Senast redigerad av rhuse den 2010-03-09 klockan 20:12 Anledning: Edit: juli inte juni
rhuse är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:22.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017