Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Vilka nya topdomäner är på gång?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-11-24, 07:47 #1
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av kw_wasabi Visa inlägg
Varför .china? De har ju redan .cn

I stort sett alla är onödiga, jag är konservativ och tycker landsdomäner samt några få generiska domäner borde räcka. Att de föreslagna toppdomänerna dessutom är långa irriterar mig lite, t.ex .africa som är hela sex tecken lång.
Kina utskrivet är betydligt tydligare än .cn och man använder mycket hellre kinesiska än engelska i Kina. Det är ju dessutom en enorm marknad.

Jag tror faktiskt tvärtom att många av dessa kommer att få en ganska utbredd användning om priserna inte blir alltför höga men givetvis kommer de inte att ersätta .com. Stadsdomänerna kommer säkerligen att användas av många lokalt begränsade företag t.ex. restauranger och turistattraktioner av olika slag. Dessutom finns det ju faktiskt ett gäng nya tlder som kan likställas med landsdomäner då exempelvis Galicien, Skottland och England i princip är egna länder i de flesta invånarnas ögon.

.arab kan säkerligen också få en ganska utbredd användning då det historiskt finns en känsla av samhörighet över hela arabvärlden.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments

Senast redigerad av tartareandesire den 2009-11-24 klockan 07:49
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2009-11-24, 09:06 #2
Internet Swedens avatar
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Internet Swedens avatar
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
tartareandesire - jag gör samma bedömning som du. I mitt inlägg så utgick jag från "svenskt användande" av domäner under kommande TLDer. Men förutsätter nästan att de nya geo-TLDerna mest drar till sig regionalt, nationellt eller lokalt intresse.

OCH ska jag väl tillägga att om det kommer en .sthlm eller .swe eller liknande, så anser jag att dessa skulle ha större inverkan på Svenskt användande än exempelvis .中国 eller .berlin.

Men det är ur användningsperspektiv. Sen kommer det ju sannolikt alla nya TLDer väcka visst intresse hos spekulativa investerare - även i Sverige.

Men en stor "klick" intressenter av nya TLDer har än så länge inte visat upp sig offentligt. De allra flesta nya gTLDer kommer sannolikt INTE att vara geo-TLDer, utan TM-TLDer.

Någon har sagt mig att "stora armador" av företagsjurister har besökt de sista årens ICANN-möten för att uppdatera sig om hur de ansöker om att få det egna varumärkets/företagets kännetecken som TLD. - typ .volvo eller .lego

Beträffande längden på nya gTLDer, så är det endast ccTLDer som får vara 2-tecken, gTLDer och även de nya gTLDerna (även kallade sTLD, sponsored Top Level Domain) behöver vara minst 3 tecken.
Internet Sweden är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:42.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017