| FAQ |
| Kalender |
|
|
|
|
#1 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Jag är också mer nyfiken kring detta. Jag köpte nyligen en se-domän för 40k. Den ska användas i eget projekt men jag anser ändå att värdet av domänen ligger runt eller över vad jag betalade för den. Dvs domänen har ett eget värde men den ska användas i eget projekt.
Avskrivningar låter knasigt då jag ju snarare tror värdet ökar med tiden. Men även om syftet är att använda domänen borde ju domänen kunna tas upp som en tillgång. Finns i så fall regler för hur mycket av värdet man får ta upp? Det verkar lite svårt att få tillgång till riktigt klara direktiv kring detta om man vänder sig till dem som borde ha svaret... |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#2 | |||
|
||||
|
Medlem
|
om man då vill köpa till en domän till företaget för ca 10 000kr från en av delägarna (ägs privat idag) inför ett projekt som ska köras igång där domännamnet är nyckeln till det hela.
Ett onlineprojekt inom utbildningsområdet. Bör det vara något problem med bokföring kring detta? |
|||
|
|
Svara med citat
|
| Svara |
|
|