FAQ |
Kalender |
![]() |
#11 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Hur ligger det till, kommer det dyka upp fler leverantörer som listar på kia?
Vad är kravet för att få leverera data? |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#12 | ||
|
|||
Medlem
|
Robertsson, trist att du tycker förseningen från leverantörerna att vidarebefordra mitt brev är orsak nog att lämna KIA index. Alla ca 340 sajter som är med bör ha fått kopia på mitt mail och där finns alla kontaktuppgifter, jag har inte fått några negativa mail eller samtal.
Ingen faktura har gått ut ännu och de som inte vill vara med kommer fasas ut under hösten/vintern. Nicklas Syftet med KIA är att ha en gemensam valuta när det gäller trafik på annonsbärande webbplatser. Det är med andra ord ett verktyg där annonsörer kan titta på siffror från olika sajter och jämföra. Jomper Ja det kommer att komma fler leverantörer, tex webtrends. Men även flera andra är under utredning. Det viktiga för oss är att säkerställa att de olika leverantörerna mäter på ett jämförbart vis, säkerhet i datainsamlingen, hur data levereras till oss osv. När vi granskar kräver vi ganska långa tidsserier med data, jämförbart data från annan källa osv. Dessutom kräver vi insyn i hur systemen fungerar, är de redundanta osv. Vi sitter inte i knäna på någon leverantör, det är också en av de viktigaste orsakerna till varför det är hos sajtägarna vi tar ut avgifterna. Vi kan inte ha någon form av pengautbyte med leverantörerna då skulle vi hamna i en beroende ställning. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#13 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Lazyman: Det är inte bara ditt brev som är anledningen. Främsta anledningen är dataleverantören NN som tar hutlöst betalt för sådant som andra ger gratis eller nästan gratis. Och när man blivit fakturerad ockerpriser av NN och ska få en faktura till från KIA så känns det som bägaren har runnit över. Så mycket är det inte värt vara med i KIA. Imorgon får ni min uppsägning. Ni kan ringa igen den dagen ni kan ta emot data från Google Analtyics så hoppar jag gärna på tåget igen.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#14 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Ok
Jag förstår att annonsörer vill ha en oberoende trafiklista, men när denna tjänst kostar skjortan så gäller dej ju att sälja anonsplatser för att det över huvudtaget ska vara lönt. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#15 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Citat:
Citat:
Tar för givet att ni inte fakturerar dom som väljer att lämna KIA index närmsta tiden!? |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#16 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#17 | ||
|
|||
Medlem
|
Vi kommer inte kräva betalt av de som vill fasa ut från KIA index. Vi är inga ockrare utan försöker bygga upp något stabilt och oberoende. De som inte avsäger sig nu utan får en faktura behöver bara skrika till då så rivs den. Det krävs pengar för att driva detta professionellt, vi skulle kunna ta betalt av mätleverantörern, men då skulle det likväl hamna på sajterna till slut och vi skulle ha mätleverantörerna som de betalande kunder. Var skulle då oberoendet vara?
Gällande priserna. Vi är inte inblandade i de priser leverantörerna tar, inget heller vi lägger oss i. Kommer det ett gratisverktyg som uppfyller våra krav så får de vara med. Gällande GA. Ett grundkrav för att godkänna en leverantör är att de aktivt medverkar i processen. Trotts att många varit på Google så har de ej sökt kontakt. Vidare kräver vi att de kan leverera mätdata i en leverens för alla konton som skall in på KIA. Data får inte levereras till oss från enskilda sajter, risk för misstankar om fusk och manipulering. Vidare har Google tveksamma metoder att sätta sin 1a parts cookie, med hjälp av ett JavaScript. Roa er med att stänga av JavaScript och se vad som händer med GA. |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|