FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Medlem
|
Ja har som vissa känner till problem med mina editorverktyg jag provar. Det verktyget som är bäst är FCKeditor men deras Filemanager uppfyller inte riktigt de krav jag ställer, då man inte kan se miniatyrer av bilderna man laddar upp och sämst av allt att man inte kan ta bort bilderna, en rejäl miss av de som skapat verktyget enligt mig.
Vad jag helst av allt skulle vilja göra nu är att skapa en egen Filemanager, eller "Bildbank" som jag nog kommer kalla det. Den ska vara simpel; användaren laddar upp bilder från sin dator, bilderna syns som miniatyrer och man kan ta bort bild om så önskas. Eventuellt ska man kunna göra vänster och högerjusteringar också. När man sedan klickar på bilden så läggs den in i redigeringsområdet. Och det är väl där de svåra ligger i. För det är där kopplingen mellan mina och FCKeditors script samarbetar. Någon som vet hur jag gör denna koppling med FCKeditor? Är det alltför svårt? |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Bara ett inlägg till!
|
Tror det blir generellt svårt att implementera det i FCKeditor men det finns ju andra WYSIWYG-editorer, t ex TINYmce (http://tinymce.moxiecode.com)
Lycka till. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Medlem
|
tinyMCE hade jag innan FCKeditor. Jag kan säg att jag är glad att jag bytte. tinyMCE hade ju inte ens en filemanager. Plus att FCKeditor är stabilare.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Medlem
|
Dedär custom-bygget ser YTTERST intressant ut! =D Ska kolla mer på det!
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|