FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Flitig postare
|
Hejsan.
Igår så damp koden ner för att göra en automatisk överföring av ett domännamn. Då jag aldrig har gjort det här förr så blir jag lite fundersam, då det står: Transfer Pending - Awaiting Release by Current Registrar Och där med frågan, är det förra ägaren av domänen som måste godkänna. Eller är det den förra företaget som registrera det (spray) som måste godkänna? Tack på förhand. |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Först begär du transfer hos Enom och anger EPP-koden. För att det ska fungera måste domänen vara upplåst och koden vara korrekt.
Därefter skickas ett mail till admin-c för domänen som måste bekräfta det hela. När bekräftelse skett genomförs transfer och den brukar vara klar efter runt en vecka.
__________________
Jonny Zetterström se.linkedin.com/in/jonnyz | bjz.se | sajthotellet.com | kalsongkungen.se | zretail.se | zetterstromnetworks.se | webbhotellsguide.se | ekonominyheter24.se | nyamobiltelefoner.se | gapskratt.se | antivirusguiden.se | jonny.nu |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Flitig postare
|
Okej, tack då vet jag..
|
|||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|