 |
Bara ett inlägg till!
|
|
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 1 519
|
|
Bara ett inlägg till!
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 1 519
|
Sajterna på min server går för bra. Trafiken ökar riktigt fort. Problemet är att en P4 2,8GHz inte längre räcker till. Jag har planerat att skaffa en dubbel Opteron om några månader, men det är en väldigt stor uppgradering eftersom precis allt då ska bytas ut. Därför skulle jag vilja ha ett nytt moderkort med tillhörande CPU redan nu med kriteriet att den ska klara obuffrade PC3200 ECC minnen eftersom jag redan har 4GiB sådana.
Det bästa vore en dual core P4 EMT64 på 2,8GHz, men det finns inga Intel-chipset som klarar dessa och som inte kräver DDR2-minnen. Att köpa en dual core Opteron med 939-sockel med tillhörande moderkort blir onödigt dyrt och dessutom har jag noll koll på vad man ska välja för moderkort.
Är det någon som har något tips? Det vore kanonbra om jag fick tag på något kralligt som klarar sig ända tills april då AMD's nya socket M2 börjar säljas.
|