Kom ihåg mig?

Nordea Phising

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2005-10-05, 10:54 #21
Jockes avatar
Jocke Jocke är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 690
Jocke Jocke är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
Jockes avatar
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 690
Har det bara mailat till Nordea kunder och hur har de fått just deras emailadresser?
Jocke är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Gammal 2005-10-05, 10:56 #22
robertsson robertsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 2 683
robertsson robertsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 2 683
NEJ... självklart har det inte gått till enbart nordea kunder. Varken nordea eller någon annan person/organistion har mailadresser till alla nordea kunder.
robertsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Gammal 2005-10-07, 13:36 #23
grazzy grazzy är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 3 471
grazzy grazzy är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 3 471
Citat:

Sedan kan man tyckas att det är bra gjort av dom, ett bra sätt få ut pengar på skit banker som inte kör hårda digipass och liknande. Kanske vissa banker hoppar över mjuka cert och endast pin och fixar det bättre.
Tills digipass/keygen är lika liten som skrapkortet jag har med mina engångskoder vill jag inte ha något annat. Det är helt perfekt att kunna ha all info jag behöver för att komma åt min bank varifrån somhelst i världen i min plånbok. Jag har den alltid med mig och behöver aldrig tänka på att komma ihåg det.

Som någon har nämnt så måste de stjäla två koder utöver min personliga kod + personnummer. Alltså måste en potentiell tjuv både sniffa min inloggning och sno mitt kort för att kunna genomföra en transaktion. Kryptering i sig är bara ett "medium" om inte den fysiska säkerheten och säkerheten i arkitekturen av systemet är hög spelar det ingen roll om det är 256 eller 4096 bitars krypto.

För min del är det helt klart övervägande viktigt att ha tillgänglighet över falsk invaggad säkerhet som jag skulle ha med en dosa (som ändå bara är så säker som jag förvarar min personliga kod/min hemmadator).
grazzy är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Gammal 2005-10-08, 16:44 #24
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Finns en anledning att dom inte gör en digipass så liten, för då skulle dom tappas bort hela tiden. Får alltid själv leta efter min digipass varje dag även om det bara finns 1 meter att leta på och tycker inte den är så stor att ha med sig, dock skulle jag villja ha en modell med nyckelring i.

Så länge vissa banker kör mjuka cert och pin eller simpla engångkoder så kommer det fortsätta så här. Är banken själv som skapar folks sätt och tycker dom är tillräckligt smarta.

Skulle villja se att någon lyckas göra så på SEB, visst var ju en gång någon försökte men den/dom måste bara vara extremt knarkade eller bara extremt dumma då dom inte ens kan använda en genererad engångskod från en digipass till något.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:36.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017