Kom ihåg mig?

Enklast möjliga CMS

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2008-06-13, 11:45 #11
niklasn1973 niklasn1973 är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Oct 2006
Inlägg: 12
niklasn1973 niklasn1973 är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Oct 2006
Inlägg: 12
Håller med om Wordpress som bör passa dig om du har en grafisk bakgrund då det finns mycket themes som du kan använda dig med riktigt bra designs. Enkelt att använda är det också med många plugins som förhöjer nyttan.
niklasn1973 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2008-06-13, 12:22 #12
martines avatar
martine martine är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 767
martine martine är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
martines avatar
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 767
Citat:
Originally posted by rsp@Jun 3 2008, 19:23
Tack för alla svar, känns som den generella åsikten pekar på att jag ska modda/använda mig av befintliga system. Verkar vara den logiska startpunkten och förhoppningsvis lär man sig en del på vägen genom moddande&konfigurering.
Jag tycker i grunden att det är en bra idé att lära sig webbprogrammering med något projekt under längre tid men ett CMS kanske inte är det enklaste att börja med (och det är nog anledningen till att de flesta i tråden är lite skeptiska). Att göra ett välfungerande CMS kräver utöver ordentliga kunskaper i css och xhtml även kunskaper i såväl serversidans (javaskript) som klientsidans (php, perl eller asp) skriptspråk och dessutom en hel del allmännt om webben och informationslagring (xml, dom, xslt, http, sql, ajax) - och kan vara en utmaning även för en erfaren programmerare!

Jag skulle föreslå att du för din professionella verksamhet använder dig av existerande CMS och lär dig att använda dem. Vid sidan av finns det ingen anledning att inte själv pilla lite med ett enkelt CMS - men ha inte för höga förväntningar.

Ett första förslag vore att börja med javaskript (som inte är samma sak som java) och börja förstå hur xhtml ses som ett "dokumentobjekt" (dom) och inte som en hoper taggar (det hjälper för att förstå hantering av xml och dynamiskt skriptande vilket är en förutsättning för ett smidigt CMS).
Man kan ganska enkelt börja exprementera med javaskript, t.ex. med getElementById() för att ändra innehåll:
Kod:
<body onload="document.getElementById('mintext').style.color='red';">
<div id="mintext">Hej</div>
Att exprementera med ovan och liknande kan både vara kul och lärorikt - men i längden bör du titta på att lära dig språket som helhet (i form av en bok eller någon bra sajt).

I andra hand skulle jag titta lite på ett skriptspråk på servern - php är ett enkelt alternativ som är allmännt tillgängligt, asp är ett alternativ om du trivs i Microsoft-miljön och perl är ett klurigt men bra alternativ om du gillar pyssla med servrar och unix.
Enklast möjliga CMS i php som bara sparar lite text från ett formulär med name="cmstext" skulle kunna se ut så här:
Kod:
<?php
if(file_put_contents("sparadtext.txt",$_POST['cmstext'])) echo "Din text har sparats";
?>
och kunna visas på en annan sida med en rad inklistrad i html
Kod:
<?php include("sparadtext.txt"); ?>
Det som oftast ställer till problem är inte att förstå språket som sådant utan småsaker som ett glömt citationstecken, en felaktig filändelse eller serverinställningar.

Lycka till med inlärningen!
martine är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:30.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017