Kom ihåg mig?

Hitta lediga domäner

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-11-24, 00:27 #3
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
100 kronor om året är mindre än 30 öre per dag så vet inte om jag tycker det är särskilt mycket pengar Naturligtvis är det mycket pengar för en skolungdom men det är småpengar för en person med genomsnittlig inkomst. Sedan är det som sagt var också så att en del säljer en relativt attraktiv domän då och då och eftersom årskostnaden är så pass låg så betalar sig ett stort antal domäner vid en försäljning. Att försöka hitta lediga nyckelordsdomäner idag är för det mesta ingen särskilt lönsam idé, då är det bättre att försöka tänka nytt.

Ibland köper man på sig domäner man inte använder för att skydda befintliga domäner som används, ibland är det ren spekulation, ibland är det planerade projekt som kanske ligger flera år fram i tiden.

Trots allt är det ganska få personer som har ett mycket stort antal domäner (500 eller fler). Att lägga ut bortåt 10000 per år klarar de flesta som har en bärkraftig företagsverksamhet, då kostar det ofta mer att ha en bil.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments

Senast redigerad av tartareandesire den 2012-11-24 klockan 00:36
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:17.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017