Kom ihåg mig?

Domäner med innehåll säljes

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-04-14, 13:06 #1
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
Standard Domäner med innehåll säljes

Säljer ett flertal domäner. Innehållet på sajten i form av text + eventuella bilder kan också medfölja utan extra kostnad; jag exporterar helt enkelt (WP) och mejlas till köparen. Jag säljer med andra ord domänen, men du får "sajten på köpet", bara det att jag inte har tid att mecka runt och föra över tiotals små sajter, så jag exporterar och skickar, men sedan får köparen sätta upp allt på sin sida. Större projekt kan vi fixa överföring via FTP eller liknande. Kort sagt, jag gör allt jag kan för att maxa värdet för dig som köpare, men vill inte lova mer än jag kan hålla.

Säljer merparten av mina domäner som jag inte hinner, eller hunnit, utveckla och på grund av sjukskrivning inte kommer få tid med. Tar emot bud under en vecka framåt (bud har redan inkommit på cirka hälften) och väljer sedan det högsta i slutet av nästa vecka för att göra det enkelt. Snabbt, smidigt, inga förhandlingar, alla vinner. Säljes av aktiebolag (F-skatt, moms, the works) till företag mot faktura förstås. Betalas företrädesvis i förhand om köparen är okänd av mig. Inlänkar finns till alla, några rankar bra (någon är etta, andra i topp eller nära) och många fina nyckelordsdomäner.

Domänerna är främst MFA, som

BILLIGFRAMKALLNING.COM
BILLIGAGLASOGON.COM
DYKARCERTIFIKAT.COM
VASKADATOR.SE

Samt större projekt, som

ANNONS24.SE
BILLIGATIPS.SE

Läs mer på http://www.johanejohansson.com/foret...domaner-saljes och se hela listan där så slipper vi upprepningar av lång text :-)

Frågor går bra direkt här i tråden men helst via DM, och bud skickas till mig på [email protected] så samlar jag allt där. Alla bud är OK men betänk att det redan finns bud som ligger på många av domänerna och att det inte är offentlig budgivning så ditt första bud är ditt sista. Köpare betalar ev överföringskostnader.

Frågor om inkomster kan enklast besvaras såhär; nätverket drar in någon tusenlapp i månaden gemensamt men det är domäner med potential, inte vinstfabriker. Merparten inkomster kommer från AdSense så det går säkert tjäna bättre med affiliate-annonser men jag har inte haft tid att arbeta med det. Trafik varierar, har varit rätt bra tidigare men har minskat efter att jag i tid och otid försökt optimera för AdSense och därmed stuvat om i innehållet med tapp i SERP som följd - dock bara tillfälligt förstås!

Tack för att du tog dig tid att läsa. Kontakta mig gärna om du har några funderingar, och glöm inte att buda inom en vecka för att inte missa en bra deal! :-)
teddyjohan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2012-04-15, 14:46 #2
Rbin Rbin är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2010
Inlägg: 393
Rbin Rbin är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2010
Inlägg: 393
Vad har du gjort på Annons24 mer än att laddat upp http://www.appthemes.com/themes/classipress/

Och kanske översatt till Svenska? Tänkte eftersom det var ett av dina större projekt, mycket SEO eller något annat?

Mvh
Rbin är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2012-04-16, 14:50 #3
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
En del SEO, men också TV-reklamer, annonser, marknadsföring via idrottsföreningar, AdWords, banner-annonsering med mera tidigare. En del type-in trafik och bra länkar, inte bara ur SEO-synpunkt utan ur kvalitetssynpunkt. Domänen har många år på nacken och har som mest haft betydligt mer än tusen samtidiga annonser. A24 var en av de större sajterna för gratis annonser för några år sedan men arbetet blev mer en spurt än en maraton. En hel del goodwill med andra ord, ett namn som klingar bra och som många (fd kunder/annonsörer) är bekanta med och litar på. Lite ironiskt så var det just marknadsföringen i traditionella media (plus upprepade hackningsförsök) som ledde till att arbetet med sajten fick rundas a; pga att kostnaderna blev för höga i förhållande till inkomsterna helt enkelt. Detta var dock före min tid som ägare; jag köpte bolaget bakom sajten 2011.

Sajten är inte "tyst" nu heller; det är bara det att annonserna löpt ut och nya inte blivit godkända av mig. Det har legat flera sidor med annonser där för några månader sedan så det är inte så att det är en ny, tom "installation" som ligger ute. Sedan jag slutade marknadsföra med AdWords m.m. nu i vinter så är det mest spam som registreras och det godkänner jag inte (manuell granskning). Därav att sajten är tom just nu alltså.

Classipress är en del av ett försök att ge sajten en nystart (tidigare har den drivits på custom ASP-grund tror jag) men på grund av sjukdom har jag inte tid eller möjlighet att fortsätta så min satsning har kommt av sig. I nuläget är det i vart fall turnkey - vill någon driva vidare, så är det bara att ta över, och vill man inte så slipper man.

Kan man SEO, SEM m.m. bättre än mig så finns ju uppenbarligen potential att marknadsföra sig billigare än vad vi gjort tidigare eftersom jag i praktiken köpt kunderna (AdW) och tidigare ägare brassat på med bredast möjliga reklam med minsta möjliga ROI...
teddyjohan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2012-04-16, 14:54 #4
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
teddyjohan teddyjohan är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 365
Till yttermera visso; jag går in och godkänner några väntande annonser på en gång så det inte är helt tomt :-)
teddyjohan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:55.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017