Kom ihåg mig?

Hjälp

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-03-21, 01:44 #8
Jines avatar
Jine Jine är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Feb 2005
Inlägg: 1 032
Jine Jine är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
Jines avatar
 
Reg.datum: Feb 2005
Inlägg: 1 032
"Och varför skulle dem ens kontakta dig, vill dem ha domänen får dem väll vända sig till bolaget som äger .tld och betala för en ansökan om att överta domänen då är det .tld som avgör om företaget har rätt att överta den. "
För att är betydligt lättare och billigare om man har egen jurist som t.ex. jobbar med bara sånt här.

Det kan även vara betydligt snabbare att stämma någon för varumärkesintrång än att behöva vänta på att en ATF ska behandlas, som dessutom KAN avslås. Medans varumärkesintrång i domstol bedöms på ett helt annat sätt.

Eftersom det rör sig om ett såpass stort företag, att han tänkt tjäna pengar på den, och att domänen i fråga är ett varumärkesintrång är det lite marigt. (I stil med AbsolutCannabis-fallet)

Försök trixa det och få dom att köpa den av dig, du kan nog inte kräva massor av pengar, men iallafall hosting+domänpriset det kostade - var supervänlig!
Jine är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:15.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017