Kom ihåg mig?

Skrämmande upptäckt över STOREBRORS övervakande.

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2012-03-05, 09:58 #1
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Citat:
Ursprungligen postat av MickeH Visa inlägg
Jag har nyss fått ett nytt intresse Film och Foto, Jag har under en tid brottats med problemer att fota små motiv typ produktbilder. Svårigheten har varit ljuset antingen är det för starkt eller så kommer det in från fel håll mm. Men för några dagar sen så fick jag höra talas om mini studios. Sagt och gjort så när jag kom hem sökte jag på mini studios och hittade PRYLEN jag inte visste att jag behövde förrän jag hittade den (behöver jag säga att jag beställde den OMG).
Här kommer nu det skrämmande eller möjligheten.
Nu helt plötsligt dyker det upp annonser med mini studios på var och varannan sida jag besöker.
Det är första gången jag upplever det så tydligt med vilken makt STOREBROR Google har över oss.
Bra eller dåligt?.... Är nog lite kluven där men vad tycker ni andra här om Googles övervakande över oss.
Finner det mest bara naturligt att de använder anonym information till att förbättra sin styrning av annonser. Om man är brydd av det kan man i Googles fall gå in och editera sina målgrupper på www.google.se/ads/preferences/. Du kan även låta bli att logga in och rensa cookies då och då.

Samma sorts målgrupps-hantering för annonser existerar väldigt brett på internet. De flesta nätverk för display-annonsering kör det till någon grad. Man registrerar ditt intresse för mini studios via visningen av en sida om mini-studios som är ansluten till nätverket och visar dig sedan annonser för detta även om nästa sida skulle vara en nyhets-tidning. Detta har existerat länge men bara inte uppmärksammats lika mycket då de haft betydligt mindre andel av dina sidvisningar.

För Googles del ser jag dock en del problem med det av andra anledningar. T ex att de ofta har tillgång till ditt namn, din mail och andra normalt sätt privata uppgifter. Nu har de ju också öppnat upp för att använda information från den ena tjänsten i den andra.
Clarence är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2012-03-05, 11:18 #2
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Riktad marknadsföring har ju funnits länge. Men den börjar bli mer utbredd och allt bättre.

Jag blir just nu totalt bombad av annonser för hemmabio-anläggningar. Vilket så klart beror på att jag har sökt efter, och läst om, sådana. Personligen så tycker jag att det kan vara ganska bra. Jag föredrar att se annonser för sådant som jag är intresserad av, framför bindor och tamponger. Informationen som Google mfl har om mig är ju trots allt anonym. De vet bara att det finns "någon" med mina intressen och köpbeteenden. De har ingen aning om att det är jag.

Information som sådan, kan aldrig vara farlig. Det beror helt på hur den används och lagras. Men jag kan hålla med om att insamlandet av information, i kombination med senare tids lagstiftning (där företag kan begära ut användaruppgifter på specifika ip-nr) är lite oroväckande.
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:38.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017