Kom ihåg mig?

Postens chaufförer ljuger... för dig också?

Visa resultat för omröstning: Har ett rederi ljugit för dig och sagt att du inte varit hemma/på plats?
Ja, händer ofta att dem ljuger och säger att de varit här. 13 35.14%
Ja, har hänt några gånger att dem ljugit och sagt att de varit här. 17 45.95%
Nej! Det stämmer hittils. 7 18.92%
Antal röster: 37. Du får inte rösta i den här omröstningen

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-06-20, 15:56 #11
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Citat:
Ursprungligen postat av AndreasS Visa inlägg
Det har faktiskt aldrig hänt oss såvitt jag vet. Men då är det ju en liten ort, chaffisarna för alla utkörare "känner" oss och vet att vi alltid är på plats.

Enda undantaget var DHL-killen som tyckte att det var för mycket jobb att bära tillbaka paketet till bilen och därför lämnade det utanför porten... Det var ju bara elektronik för 50k så ingen stöldrisk eller nåt
Är då man säger otur för DHL-killen eftersom ni inte skrivit på något att ni tagit emot det så ni har ju inte fått någon leverans :P

Men har varit med flera gånger att dom ljugit, ibland har man blivit så arg så man nästan funderat på stämma dom och krävt skadestånd.

Schenker är värst, och man kan fundera meningen med express leverans när idioterna inte klarar leverera något.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-06-21, 07:51 #12
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
Jag var med om när Schenker lade ner ner lappen om att de hade varit på plats i grannens brevlåda. Sedan kom grannen typ en månad senare och lämnade lappen till mig.

När jag talade med Schenker tyckte de att de inte hade gjort något fel. Leveransen hade gått tillbaka till leverantören. Dock slutade det med att de fick köra ut paketet igen utan att jag behövde betala igen och inte heller leverantören behövde betala igen, för den hotade med att byta fraktbolag om Schenker inte de körde ut paketet igen utan kostnad.
guran är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2011-06-21, 08:32 #13
jonny jonny är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 6 941
jonny jonny är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 6 941
Jag har gnällt mig till extra utkörningar. Senast var det DHL som inte hittade fram ordentligt.

Bäst är väl posten som trots stora skyltar om varumottagning missar lastporten. De hade noterat "portkod saknas", men när jag ringer kundtjänst kan även de se att portkoden står med på lappen. Det blev en extra vända för dem och det paketet.

Framförallt tror jag det är viktigt att ringa och klaga så de får åka ut igen på egen bekostnad.
jonny är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:58.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017