FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Jag har också märkt att tyskarna föredrar att tydligt separera ord med bindestreck, och använder dessa som huvuddomän. Jag har t.o.m vid flera tillfällen märkt att de inte ens brytt sig om att registrera den ihopskrivna varianten också.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Bra hemsida låter mer som en taggline än ett företagsnamn. Ursäkta att jag är kritisk till namnet, men det låter himla tråkigt. Ett företagsnamn ska du kanske dras med länge. Att bara regga .nu är ju ganska värdelöst. Försök hitta ett namn där både .com och .se är ledigt. Risken att någon annan redan använder namnet eller tänker göra det är annars stor.
Lycka till! |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Klarade millennium-buggen
|
Citat:
Det går alldeles utmärkt att optimera i stort sett vilket domännamn som helst för frasen "bra hemsida", vilket jag misstänker syftet är eftersom vi är i denna forumdel. Fördelen med sökfras i domännamnet är att många naturliga inlänkar då innehåller just denna fras, även om länktexten är "http://www.sokord-sokord.se". Jag tycker du ska bygga en sajt för företaget, istället för att bygga ett företag kring ett domännamn. |
|||
![]() |
![]() |
Svara |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|