Kom ihåg mig?

Investera i Webbutveckling innan året är slut?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-12-16, 21:45 #16
Geneva Geneva är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 61
Geneva Geneva är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 61
Citat:
Ursprungligen postat av ddaarruuddee Visa inlägg
Nya reglerna säger att alla inventarier som exklusive moms understiger ett halvt prisbasbelopp (21 399 kr) får dras av direkt.

Detta gäller alla vars taxeringsår började efter 2008, dvs 1 januari 2009.

Här finns beslutet: http://www.skatteverket.se/rattsinfo...800014850.html

"Från och med inkomståret 2009 har gränsen för direktavdragen höjts avsevärt och gäller nu alla inventarier som kostar mindre än ett halvt av årets basbelopp.

Gränsen är därmed 21.399 kr under 2009 och sänks till 21.199 under 2010, eftersom prisbasbeloppet faktiskt är något lägre nästa år än i år."

Till trådskaparen: Om du arbetar med webbutveckling, grafisk design eller andra resurskrävande arbeten så är det inga problem att skriva av en dyr dator direkt. Efter tre år är den väldigt gammal. Men med de nya reglerna så behöver du inte längre fundera på treårsregeln, bara datorn (och kringutrustning) inte kostar mer än 21399 utan moms.

Så ut och köp inventarier!
Tack. Det var bra! Men i mitt fall är jag i stort behöv av en laptop också (om man ska ut till kund t.ex.). Min kostnad för en ny stationär dator + skärm + kringsutrustning (skrivare, skärmar, externa hårddiskar, usb-minnen, mus etc) + en laptop blir ca 24 600 kr exkl. moms. Hur kan man bära sig åt då, det är ändå 2 st olika datorer.

Senast redigerad av Geneva den 2009-12-16 klockan 22:29
Geneva är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:05.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017