Kom ihåg mig?

Betalningsvillkor ändras av kund?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-12-05, 14:56 #10
dotvoid dotvoid är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 199
dotvoid dotvoid är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 199
"Någon lagstadgad rätt till kredit finns inte, utan det krävs att du och din motpart kommer överens om en kredit. Någon lagstadgad kredittid finns inte heller, men 30 dagar är vanligt." (Fakturahandboken fr Björn Lundén Information).

49§ köplagen säger att om tidpunkten för betalning inte följer avtalet ska köparen betala när säljaren kräver det.

Dvs som Conny Westh här ständigt tjatar - skriv avtal först. Inte sen. Finns avtal? Då är det det som gäller. Finns inget avtal så kan kunden säga att 60 dagar gäller. Du har naturligtvis valet att gå med på det, förhandla eller söka andra kunder. Allt handlar om att komma överens och att skriva ner överenskommelsen i ett avtal.

Men jag håller med ovan personer om att begära 60 dagars fri kredit är inte seriöst. Detta har tagits upp många gånger i bl a Dagens Industri som ett stort problem för många både små och stora underleverantörer.
dotvoid är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:35.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017