Kom ihåg mig?

My CityCloud lanserat - Sveriges svar på EC2

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-11-16, 17:30 #32
johan1234 johan1234 är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 905
johan1234 johan1234 är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 905
@Björklund - Drift i molnet är inte nytt. Den generella definitionen inkluderar det vi diskuterat - där en del är betalning per timme. Det är inte vi som säger detta - det är kunder och många andra leverantörer som kört i åratal. :-) Del i det är precis som du säger skalning upp och ner bla. Som sagt det är 4-5 punkter som ingår som den större definitionen - eller tanken som bör vara där för att klassas som det. Patrik nämnde det som en "liten" obetydlig grej - vilket det inte är - utan är en av grundstenarna utöver det du nämner.

Har tyvärr inte nog med teknisk kunskap att kommentera det du säger. Det jag vet är att vi bygger det så flexibelt och balanserar det mot säkerheten. Som gäller förstås med alla tjänster inom hosting.

@patrikweb - självklart följer vi diskussionerna om säkerheten. Jag kan inte kommentera detta då jag inte har den tekniska kunskapen men var säker på att jag skall ta upp det ni säger med teknikerna. Är säker på att de kommer uppskatta dina utryck om hur inkompententa de är. :-)

Hela tänket runt "betala vad du använder" kräver betala per timme. Vare sig det är för ett test eller kortare projekt men kanske framförallt om du vill hantera spikar och ena dagen behöver 8 processorer och nästa bara en. Vet faktiskt inte varför vi diskuterar detta. Det är en sådan självklarhet att detta är en grundläggande bit i hela drift i molnet diskussionen och också något som kunder med självklarhet uppskattar Patrik?
johan1234 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:59.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017