FAQ |
Kalender |
|
![]() |
#1 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Det du kan få ut av den här tråden är att ett mellanläge mellan de två extremerna som MickeH och Wojt ger dig är en vettig inställning. De är lite väl insnöade bägge två, det finns mycket duktiga programmerare på bägge sidor såväl som mitt i. Även om det absolut inte är ett måste så är det hur som helst inte så dumt att lära sig programmeringsgrunder i t.ex. C++ (kurserna som ges på civilingenjörs-programmen är mycket bra). På så vis har du dessutom en betydligt bredare arbetsmarknad och det finns ju dessutom en hel del crossover-programmering.
Jag har själv flera bekanta civilingenjörer som idag arbetar med programmering på större företag, en av dessa endast i ett språk han aldrig tidigare rört (och detta i ett säkerhetsklassat projekt) och ytterligare en i tre olika språk. Att vara mångsidig är ofta bra, förutsatt att man klarar av det utan att bli halvkass på allt vill säga ![]() Å andra sidan så finns det också personer helt utan akademisk utbildning som arbetar på branschledande företag och överglänser de flesta med akademisk utbildning. Som ztream säger, det finns inget generellt svar.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments Senast redigerad av tartareandesire den 2009-09-26 klockan 09:32 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Å tredje sidan skulle nog inte dessa personer ha varit sämre om de hade haft en akademsik utbildning. Utbildning är aldrig fel.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Medlem
|
Jag skulle inte vilja säga att jag är extrem i mina åsikter snarare realist av egna erfarenheter. Jag är en såkallad skript-kids från början som spottade ut kod 130 medans min kompanjon som har varit i USA och pluggat programmering spottade bara ut kod i 80, nu 12 år senare är det bara ett projekt som fortfarande lever och det är ett projekt som min kollega startade upp. Vi/jag insåg med tiden att min styrka inte var programmering utan snarare som entreprenörer vilket jag inte sörjer. Jag skulle vilja säga att dom som har lyckats på nätet är MER entreprenörer än ”programmerare”.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Supermoderator
|
Citat:
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments Senast redigerad av tartareandesire den 2009-09-26 klockan 13:39 |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Medlem
|
Naturligtvis finns sanningen någonstans mellan våra åsikter men det skulle vara intressant att undersöka vi som har jobbat några år på nätet och se vilken egenskap som är viktigast skript-kids eller entreprenörers egenskapen.
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|