FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Nykomling
|
Jag ska starta e-butik och behöver en duktig leverantör som kan göra en bra butik. Välkommet med åsikter om den snyggaste / bästa / enklaste / mest funktionella e-butiken i sverige samt vem som byggt den.
Tackar och bockar // Buddy Revell |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Flitig postare
|
Jag tycker att http://www.hippsonshopen.se/ är den snyggaste butiken. Leverantören och skaparen av denna butik är EButiken.nu.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Nykomling
|
tack
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Nykomling
|
Hoppas inte det här tas som Spam/reklam men jag tycker faktiskt vår butik hör till de snyggare och bättre. Och det låter lite skrytigt att säga jag vet men nån gång kan man väl få vara lite "osvensk" =). Jag kan även erkänna att vi tittat en hel del på bland annats zoovillage. De har mycket som är bra framförallt när det gäller klädförsäljning.
Vad är det du ska sälja för något föresten? Känns som olika butiker är bra till olika varor. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Medlem
|
En duktig designer är Fredrik.r. Han gör mycket oscommerce-design men jobbar säkert med andra system.
/C |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |||
|
||||
Flitig postare
|
saflund: nu var det väl inte direkt designers han frågade om utan faktiskt e-butiker....
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Bara ett inlägg till!
|
Det där är en ganska relativ fråga tycker jag.
![]() Många ebutiker är snygga just för att de är stilrena och utan massa kludd. Andra lyckas få in mycket i designen och ser trots det bra ut. Kanske borde starta "web award" för bästa ebutik eller nåt. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
Den snyggaste jag sett är http://www.cyclecomponents.com - känns väldigt lättnavigerad och bra trots att de har väldigt mycket produkter.
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#9 | ||
|
|||
Bara ett inlägg till!
|
Sen har alla webbutiker olika behov. En lösning som Zoovillage behövs kanske inte på mindre butiker, och jag tror inte det blir billigare än 100.000 kr. Patrik verkar vilja ha den "bästa" leverantören. Då det är helt beroende på din budget och ditt behov så kan det variera enormt.
Tänk först ut vad du behöver i butiken, måste du ha alla funktioner som tex. Zoovillage? Då kommer du inte billigt undan. Har du oändligt med pengar i plånboken? Då finns det många leverantörer att välja på. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#10 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
www.junkyard.se
kanske lite för mycket av allt och funkar inte perfekt, men väl värt besöket EDIT: sidan är skapad av http://www.fakepilot.com och, rätta mig om jag har fel http://www.codeodyssey.se (?) |
||
![]() |
![]() |
Svara |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|