Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Hur ser svenska företag på Googles utveckling?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2006-02-15, 22:39 #1
Andrres Andrres är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jan 2006
Inlägg: 46
Andrres Andrres är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jan 2006
Inlägg: 46
Skulle vara intressant att höra hur svenska företag (via deras ärade webmasters) ser på Googles utveckling, med hänseende på Googles enorma inflytande och påverkan på företagsvärlden. Historiskt sett har det inte tidigare funnits ett företag med sådan omfattande insyn i och makt över så många andra företags verksamhet.

Google kartlägger och analyserar alla företag (utom de relativt få? som utestänger Google) med sina sökrobotar, annonstjänsterna, analytics, toolbar m.m, samtidigt som de konkurrerar med en del av de företag som de kartlägger och analyserar.
Vissa betraktar detta som en raffinerad form av (laglig) företagsspionage där Google å ena sidan tillhandahåller lockande tjänster som tillför företagsnytta, samtidigt som man samlar in mängder med information om företagen, deras kundflöden o aktiviteter.

Vi vet inte hur omfattande "data mining" Google bedriver för sina egna vinstdrivande syften, men det är uppenbart att de sitter på en unik, gigantisk och ständigt växande dataguldgruva för utvinning av strategisk information om både nuvarande och kommande konkurrenter över hela världen.

Så vilka för- o nackdelar ser ditt företag med Googles utveckling?
(frågan är alltså företagsspecifik. Motsvarande fråga riktad till privatpersoner får troligen helt andra svar).
Andrres är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:33.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017