Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


"Microsoft glömde förnya sin domän, doh!"

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2003-11-08, 17:11 #1
Marcuss avatar
Marcus Marcus är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
Marcus Marcus är inte uppkopplad
Supermoderator
Marcuss avatar
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
Har lite funderingar... måla upp det här scenariot..

Om det nu är så att Microsoft glömmer att underhålla registreringen av t.ex. domänen hotmail.co.uk trots påminnelser och liknande. Borde man inte kunna tolka det som någon slags "vårdslöshet" och se det som att dom inte är tillräckligt intresserade av domänen då?

Låt säga att någon annan (privatperson eller företag) då hinner registrera domänen innan Microsoft upptäcker sitt fatala misstag. Den som registrerar domänen är inte lika villig att släppa tillbaka sin nyvunna domän och har redan hunnit utveckla en websajt för domänen och har alltså inte för avsikt att "campa" på domänen för att kunna sälja tillbaka den dyrt till Microsoft. (Man har inte uppenbarligen registrerat den i sk. "ond tro"). Däremot kan man ju dra nytta av Microsofts tidigare besökare.

Nu är frågan:
Vilka möjligheter finns för personen att behålla domänen respektive vilka saker talar för att Microsoft obönhörligen kan kräva tillbaka domänen? Kan Microsoft t.ex. peka på att det är ett misstag och att dom upparbetat ett varumärke som går hand i hand med domännamnet och att det är deras rätt att få tillbaka den? ...eller kan den nya ägaren peka på deras slarv och därmed anse sig ha rätt att få behålla domänen?

Finns det någon som är insatt i ämnet? Även om det kanske är mer specifikt från fall till fall hur man för sin talan än konkret fakta så finns det ju ändå någorlunda 'strikta' riktlinjer som gäller för domänrättigheter.
__________________
[ Finanstips.se | Riktnummer.se | Väderlek.se | 3W.se | WWWW.se ]
. [ Marbella.se | ValutaGraf.se | Virusprogram.se | Malta Bolag.se | Växlingskontor.se ] .
Marcus är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:34.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017