Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Eget affiliatesystem - tips?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2009-01-28, 17:27 #1
demesta demesta är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 20
demesta demesta är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 20
Hej!
Har precis lärt mig principerna om hur det här med affiliate fungerar och kodade inatt ihop ett eget system till min e-butk kondomklubben.com. Det funkar rent praktiskt så att jag kan lägga upp nya affiliates som då får varsitt ID, varpå de sedan kan länka in från sin egna sajt till kondomklubben.com och ha med det ID:t i querystringen. Skulle ett sånt besök leda till en avslutat beställning så ökas kontosaldot för den aktuella affiliaten med en procentandel av totalbeloppet (exkl frakt). En affiliate kan logga in och se hur mycket pengar de tjänat ihop och så kan jag därefter betala ut detta belopp till affiliaten ifråga.

Jag antar att det i praktiken är såhär det fungerar? Jag hoppas jag använder rätt terminologi här också!

Dock ett par funderingar:

* Om en sajtägare/affiliate har F-skattesedel så är det ju inga problem att låta den personen fakturera mig de intjänade pengarna. Men hur gör man med privatpersoner som exempelvis driver en blogg? Hur betalar man normalt ut dessa pengar, speciellt då med avseende på bokföringen?

* Ju fler affiliates och ju fler ställen som länkar till Kondomklubben.com, desto bättre. Eller? Bör man granska varje affiliate separat och se att de överensstämmer med sin egna policy och etiska ställningstaganden? Hur starkt associeras en sån här affiliate till företaget/säljstället av gemene användare?

* Hur är netiketten när man letar affiliates? Kan jag exempelvis slänga upp en tråd här på WN och andra ställen där jag letar efter sajter som kan tänkas länka till Kondomklubben.com som affiliates, dvs att de då får procentuellt baserad ersättning för varje genomförd beställning som sker via deras länk?

* Med ett sånt här egenutvecklat system jag kodade ihop inatt så finns ju alltid risken att jag fuskar - att jag går in i databasen och tar bort affiliate-flaggan för de order som jag inte vill betala ut procentuell ersättning för. Vilket jag såklart inte gör - men teoretiskt skulle jag ju kunna göra det. Hur är tilliten till detta? Är det därför det finns tredjeparts-affiliate-företag som sköter om relationerna mellan en säljsajt och affiliates?

Tacksam för lite feedback kring detta!
demesta är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:28.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017