Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Oniva Online Group vinstvarnar och petar tf VD.

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2015-02-05, 07:58 #1
KristianE KristianE är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 3 074
KristianE KristianE är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 3 074
Standard Oniva Online Group vinstvarnar och petar tf VD.

Oniva Online Group som äger bl.a. Binero och Crystone vinstvarnar ännu en gång och petar denna gång t.f. VD Anders Aleborg. Anders var t.f. VD i några månader men uppenbarligen hade de inte för avsikt att göra han permanent. Anders var grundaren bakom Binero.


DI.se skriver:
Citat:
Den sänkta helårsprognosen gör bland annat att helårsprognosen för omsättning justeras till 256 miljoner kronor från 260 miljoner kronor, och helårsprognosen för rörelseresultat (ebitda) efter engångsnedskrivningar av gamla kundfordringar och reservering för osäkra fordringar sänks från cirka 10 miljoner till cirka minus 24 miljoner kronor.

"Totalt är behovet för nedskrivningar av gamla kundfordringar och reservering av osäkra fordringar i storleksordningen 30 miljoner kronor vilket kommer att påverka resultatet för 2014", skriver bolaget.

Senast i oktober förra året sänkte bolaget sin prognos, vilket även skedde i somras.

Som ny vd föreslås Jakob Söderbaum, i dag vd för Wywallet. Han ersätter den tillförordnade vd:n Anders Aleborg.

Slutligen kallar Onivas styrelse till extra bolagsstämma för att välja nya styrelseledamöter och besluta om ett nytt vd-incitamentsprogram.

En av de nya styrelseledamöterna, Lars Wahlström, föreslås bli ordförande. Han arbetar i dag som "rådgivare och interimschef åt teknikföretag", och bland hans uppdrag i dag nämns att han är industriell rådgivare på EQT samt styrelseledamot i Aditro och Datscha.

Förutom Lars Wahlström föreslås nyval av Britta Dalunde samt omval av Carl-Magnus Hallberg, Victoria Dexback och Cecilia Lager.

Styrelseledamöterna Peter Kopelman, ordförande, samt Manfred Aronsson och Åke Eriksson har undanbett sig omval.

Nyhetsbyrån Direkt
http://www.di.se/artiklar/2015/2/4/o...-storstadning/
KristianE är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:15.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017