Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


SageFrame - Open Source CMS ASP.NET

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2013-05-15, 14:23 #3
Jan Eriksson Jan Eriksson är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 352
Jan Eriksson Jan Eriksson är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 352
Tack, de lärde tvistar över WebForms och MVC och när man ska använda vad. Själv utvecklar jag snabbt i WebForms och det är väl orsaken till att jag trivs med den lösningen. Om jag förstår det rätt så kastade du SageFrame rätt snabbt så du kanske aldrig han få någon åsikt om deras CMS? (förutom om Webforms). Sen håller jag med om att många CMS är för tunga. Det var därför jag tyckte SageFrame var intressant.

Orchard har jag testat men kommer inte riktigt överens med. Orchard Admin är väldigt likt Wordpress och enligt mig passar Orchard för mindre sajter.

PHP har pysslat med, men har lämnat till förmån för ASP.NET så Wordpress etc är inget för mig. Sen finns det klart flera PHP-utvecklare än .NET-utvecklare på WN så det är kanske inte så många som har testat SageFrame?
Jan Eriksson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:08.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017