Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Kapselkaffebryggare!

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-06-30, 16:51 #34
Morriz Morriz är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2006
Inlägg: 195
Morriz Morriz är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2006
Inlägg: 195
Citat:
Ursprungligen postat av Bjorne Visa inlägg
Tummen ner för kapselkaffe. Inte nog med att kapslarna är dyra, när maskinen gått ett tag börjar den få problem med att kapslarna bommar. Maskinen äter upp kapseln, men ut kommer bara kaffeblandat ljusbrunt vatten. Eller så fastnar kapseln och man måste irriterad springa iväg till närmsta kafé för att få sitt morgonkaffe.

Maskinen måste avkalkas med jämna mellanrum, annars smakar kaffet rävpiss. Och det tar även upp till en minut att brygga varje kopp så kapselkaffe är absolut inget alternativ för ett stressat kontor.
Låter verkligen som du haft otur med kapselbryggare, kanske du testat någon billig maskin av dålig kvalité?

Min mor har en kaspelbryggare som hon haft sedan de började säljas och den har funkat lika bra hela tiden. Avkalkning räcker att göra 1-2 gånger per år.

Beror på vad för kaffe man brygger, om det är en eller 2 kapsar ( en med mjölk ) så kan det nog ta upp till 60 sekunder, men det tycker jag man kan stå ut med då det är så enkelt och gott.
Morriz är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:54.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017