Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Stå på stan med musik + flyers

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-06-15, 15:02 #14
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Citat:
Ursprungligen postat av lesoft02 Visa inlägg
Den typ av aktivitet som beskrivits faller inte in under begreppet allmänn sammankomst. Detta begrepp berör exempelvis: Demonstrationer, sammankomster för religionsyttringar, konsert, teaterföreställning, andra sammankomster där mötesfrihet åberopas.
Det är väl ändå svårt att bedöma utifrån den information du fått här i tråden? "Ett gäng" skall spela musik för att få uppmärksamhet och dela ut flyers. Vad är syftet, är det en politisk manifestation, säljmöte eller vad och hur många deltar och hur många/vilka riktar man sig till?

Om det inte är en allmän sammankomst kan den ändå jämställas därmed eller till och med en allmän tillställning och fordra tillstånd enligt lagen.

Allmän sammankomst är ett ganska vitt begrepp som omfattar mer än det du räknade upp, även om dessa ingår i begreppet.

Det finns inte tillräckligt med information i tråden för att säga annat än att det kan vara tillståndspliktigt och därför bör man lämna mer information för att vi skall kunna bilda oss en uppfattning.
__________________
Bara döda fiskar flyter med strömmen.
Xamda är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:38.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017