Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Kund beställde mot faktura precis innan anmärkning

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-06-03, 15:35 #12
Lancelot Lancelot är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 1 311
Lancelot Lancelot är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 1 311
Citat:
Ursprungligen postat av Xamda Visa inlägg
Sant att personen måste bli delgiven, men du kan gå direkt till fogden om du misstänker att det är så att kunden medvetet undviker att betala och skulden har förfallit till betalning.

Vad gäller delgivningen kan detta bli svårt, men man kan ju roa sig med att delge själv, om man vet var personen finns och orkar engagera sig och man fått tillstånd av Kronofogdemyndigheten att göra det (så kallad partsdelgivning). Om fogden misslyckas så brukar de fråga om man själv vill göra det... En sista utväg när myndigheten själv ger upp.

Råttor av detta slag skall man försöka nypa åt, hårt, om man kan... Men frågan är var gränsen går för vad som är ekonomiskt vettigt. Ofta är det billigare att släppa dem och vara försiktigare nästa gång, eller helt enkelt räkna med visst svinn, hur surt det än kan kännas.

Läs mer om vad fogden kan hjälpa till med:

http://www.kronofogden.se/fordigsom/...380005212.html

Det känns himla surt och en del av mig ä fortfarande tveksam om jag vill förlora mer pengar på svinet. Men sen igen så är det ju otroligt störigt att bara släppa det, som att det är acceptabelt.
Lancelot är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:54.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017