Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


PHP eller.NET mot XML?

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2011-02-21, 09:57 #21
Anders Larssons avatar
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Anders Larssons avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth Visa inlägg
Ser man det ur ett affärsmässigt perspektiv så är Microsoftplattformen ganska självklar då 90% av företagen använder deras plattform som huvudinriktning.
Jag skulle vilja komma med 2 invändningar.

När vi pratar om webbplattformar stämmer inte dina siffror öht. Enligt w3techs har Apache 69% av marknaden jämfört med 19% för IIS.
http://w3techs.com/technologies/overview/web_server/all

Visserligen går det utmärkt att köra Apache i en Microsoft-miljö, så om vi istället tittar på vilket operativsystem som webbservrar kör på, är 64% unixbaserade och 35% windowsbaserade.
http://w3techs.com/technologies/over...ing_system/all

Ajdå, nu vart ju siffrorna sämre för min tes. Vi tittar vidare, och ser att PHP har 75% av marknaden jämfört med 23% för dot.net. Visst är statistik härligt
http://w3techs.com/technologies/over...g_language/all

Sen skulle jag säga att det inte alltid är optimalt att välja den största plattformen. Det brukar oftast innebära att det finns en mängd konkurrenter och konsulter. Den som idag sitter på kompetens tex Cobol, tjänar antagligen mer, bra mycket mer, än en certifierad MS-utvecklare.

Ja, det är svårare att få uppdrag, men uppdragen torde ge bättre betalt. Men det är en jäkligt svår balansgång. Tjänar man för mycket pengar kommer fler att röra sig mot den marknaden, och priserna går ner.
Anders Larsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:04.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017