Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Starta företag och få investering-frågor(?)

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-12-30, 23:09 #3
Muqito Muqito är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 77
Muqito Muqito är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 77
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth Visa inlägg
Vad är din affärsídé?

Vad ska du med pennor, Pikéer och visitkort till? Är det ditt reklammaterial? Eller ska du sälja det ?

Dela upp din kompis pengar så 250 kr är riskkapital resten ett lån.

Om du registrerar företag via verksamt så ska du inte bifoga länk till affärsplan utan du måste skriva in den text de frågar efter.

Undvik onödiga kostnader, 1600 för visitkort verkar som en onödig kostnad i ditt UF-företag. Håll stenhårt i pengarna, köp inte in mer än vad du beräknar sälja på en vecka eller max 2, om det går.

Vad jag minns så brukar inte U-företag behöva registreras utan de ska avslutas när projektet är slut. Stämmer det eller har du redan tänkt fortsätta direkt efter?

Jag har redan tänkt fortsätta direkt efteråt ja. Nej det är rena reklampengar. Men kurvan är ju exponentiell, annars kostar 250 st 820kr i stället för 1000 st för 1630kr.

Det är inte bara UF-företag, jag har även marknadsföring av företaget som projektarbetet. Därav de tre pikéerna (två klasskompisar också).

Men vi ska rikta in oss mycket på gerilla-marknadsföring. Men på UF-mässan blir det lite svårare ju.
Muqito är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
 


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:13.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017